ODSTRANĚNÍ PLÍSNÍ

 

Mikroorganizmy. žijí vedle nás i na fasádě našeho domu. Odstraňování plísní, protiplísňový nátěr Praha

Nevidíme je, ale existují na Zemi mnohem déle než-li člověk a s určitostí lze konstatovat, že tu i mnohem déle zůstanou – mikroorganizmy. Mnohé z nich žijí doslova vedle nás a provázejí všechny lidské činnosti. V dobrém i ve zlém. Proto se nemůžeme divit, že je nacházíme rovněž na fasádách domů. V tomto případě ovšem člověku a jeho majetku škodí v podobě hub a plísní. Zkusme se dozvědět trochu více…

Pár faktů neuškodí

Už samotné jméno nás v tématu přesně zorientuje – mikroorganizmy, bakterie nebo mikroby. Sem patří viry, bakterie a některé vícebuněčné organizmy, které uvidíme pouze pod mikroskopem. Bakterie tvoří nejrozšířenější skupinu organizmů na světě. Žijí na i v lidském těle nebo v okolí člověka. Lékaři vědí, že je najdeme všude – v ústní dutině, přímo na pokožce, stejně jako například v tlustém střevu. Chrání nás, produkují vitamíny nebo například pomáhají s trávením.

Samozřejmě, že existují i jiné druhy bakterií, říkáme jim rozkladné, a ty se zase živí rozkladem organických látek a díky jim a jejich trvalé snaze, máme vždy po ruce např. ocet, alkohol, sojovou omáčku, kysané zelí či jogurty. Dalším z mnoha druhu bakterií jsou tzv. hlízkové bakterie, které najdeme na kořenech luštěnin, jakými jsou hrách, fazole, čočka či sója. Váží vzdušný kyslík a obohacují půdu o živiny. Do této skupiny patří rovněž bakterie žijící v trávicím traktu přežvýkavců, kde pomáhají s trávením potravy.

Jednobuněčné houbové mikroorganizmy nazýváme kvasinkami. Rozkládají organické látky, zejména cukry, při kterém uvolňují oxid uhličitý, který způsobuje kvašení. Spolupracují tak při výrobě piva, vína a nebo při kynutí těsta. Některé druhy kvasinek ovšem taky způsobují kvasinková onemocnění.

A co plísně?

Všeobecně se plísně dají charakterizovat jako jednoduché houby, které nevytvářejí velké plodnice. Dělíme je dvou skupin – užitečné a škodlivé. Užitečné plísně produkují antibiotika nebo enzymy. Škodlivé plísně ovšem způsobují nemoce lidí, zvířat a rostlin. Dokáží rozložit a znehodnotit potraviny stejně tak, jako dřevo, textil, papír, kůži a mnohé další materiály.

Mezi nejznámější plísně žijících v blízkosti člověka je plíseň štětičková. Nejčastěji ji najdeme na potravinách v podobě tmavých povlaků se sametovým povrchem. Je samozřejmé, že konzumace takto napadených potravin je nebezpečná a ze zásady se nedoporučuje. Plíseň štětičková je, ale zároveň pro život a zdraví člověka nesmírně cenná. Dokáže totiž produkovat látky potřebné při výrobě antibiotik, které v moderní medicíně pomáhají ničit bakterie.

Druhou známou plísní z bezprostřední blízkosti člověka je plíseň hlavičková. Setkáme se s ní na zelenině, plodech rostlin nebo v kompostech. Platí rovněž to samé, jako v případě plísně štětičkové – konzumace takto napadené zeleniny je vysoce riziková.

Fasády jako místo pro život

Mikroorganizmy si však našly cestu i na fasády našich domů. Příčiny souvisí s jejich přirozeností. Jedná se o houby, řasy a plísně, které vyhledávají denní světlo, vlhkost a dostatečné množství živin ze vzduchu. Všechny tyto podmínky jim fasády a stěny domů v ideální míře poskytují.

Na povrch zateplovacích systémů, tedy fasád, působí mikroorganizmy především svými odpadovými látkami. Jedná se především o cukry a slabé organické kyseliny. Vznikají při jejich metabolické přeměně a rovněž tak vrůstáním do mikrotrhlin podkladu. V těchto trhlinách plísně a řasy postupně nabírají na objemu, což časem vede k degradaci povrchu stěn.

V zásadě ale můžeme konstatovat, že většina moderních zateplených fasád je proti tomuto působení mikroorganizmů rezistentní. V tomto směru se zejména osvědčily akrylátové a silikonové omítky. Odolávají kyselinám a jejich vnitřní struktura zabraňuje vzniku mikrotrhlin, kde mikroorganizmy a řasy nejčastěji bujejí. Menší odolnost proti metabolickým produktům mikroorganizmů vykazují omítky na bázi silikátů, takže časem dochází k poškození povrchu těchto materiálů.

Když se plísně projeví

Pochopitelně, že si mikroorganizmy časem zvyknou naplno se projevit a výsledkem bývají nevzhledné mapy a fleky plné plísní. Tento stav je nutné urychleně řešit, každopádně nejlepším řešením je vyhledat odbornou pomoc.

Zaručené a doporučené postupy, které jsou spojeny s domácími recepturami fungují buď velmi málo, krátkodobě nebo vůbec ne. Nesmíme zapomenout, že plísně které nezlikvidujeme rychle a účinně, začnou postupem času napadat konstrukci fasády a navíc, což je alarmující, začnou škodit našemu zdraví.

Společnost ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ BRNO dosáhla v oblasti likvidace plísní a ochraně staveb před jejich napadením prokazatelných úspěchů a oceňovaných výsledků. Jsme na trhu služeb již 20 let a naši práci znají v celé střední Evropě.

Používáme pracovní technologické postupy, které se za léta praxe dokonale osvědčily a klienti jim důvěřují. Dokážeme pomoci zákazníkům z běžného panelového domu stejně tak, jako úspěšné mezinárodní společnosti. Jednoduše řečeno – problémy plísní a fasád známe do sebemenších detailů a vždy najdeme správnou odpověď.

V první řadě napadenou fasádu tlakem vody zbavíme všech plísní a nečistot. Po vysušení aplikujeme dezinfekční prostředek SANATOP LIKVID PROFI. Po 24 hodinovém účinku jsou plísně a mikroorganizmy již minulostí. Dle přání klienta můžeme samozřejmě fasádu i vymalovat.

Konečnou a unikátní fází je aplikace nátěru LSG, který zabrání opětovnému napadení fasády mikroorganizmy. LSG dokáže spolehlivě regulovat nejen odcházející ale i pronikající vlhkost, takže stěny objektu již nevlhnou. Naše firma se zaručuje, že protiplísňový nátěr kvalitně a v plné míře funguje 4 až 6 let.

Profesionální a kvalitní likvidace plísní a následná ochrana povrchu budov zabezpečilo společnosti ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ BRNO respektované postavení, které dokumentují stovky spokojených zákazníků. Spolehněte se na nás i vy!

odstraneni plisni